Dobrý den všem,

tímto bych chtěl oslovit RC jachtaře.

Již více než 50 let jsem jezdil závodní jachting. Dlouho se i zde jezdilo fair play. Časem se přitvrdilo, ale stále se podle pravidel závodilo.  Dodržování pravidel hlídali  zkušení rozhodčí, ale i sami závodníci. Tam se pravidla, až na vyjímky dodržují stále.

Když jsem přišel na RC, tak jsem nevěřil jak se dá také jezdit. Základní pravidlo, levo – pravo, návětrná- závětrná, krytí – nekrytí se dost často nedodržuje. Částečně je to způsobeno tím, že na lodě není dobře vidět, ale převážně je to úmysl závodníka. O kolizích u bójek ani nemluvě, je to kalamita. I já ( CZ112) jsem několikrát opustil zásady čestného jachtingu. I když není soupeř v právu, je někdy lepší se mu raději vyhnout, než ztratit několik metrů při kolizi. 

Je jasné, že se některým střetům neubráníme, ale alespoň se pokusme podle pravidel jezdit. Závodníci z jiných zemí (Německo, Rakousko) okamžitě po kolizi bez upozornění rozhodčího konají nápravu (trest přijímají) nebo podají rozhodčím protest. 

Chtěl bych tímto apelovat na závodníky ( jachtaře). Podívejme se znovu na pravidla a snažme se je přenést i do našeho závodění. 

Na stránkách českého jachetního svazu jsou animovaná pravidla. Formou hry jsou zde simulovány situace, na které  závodník odpoví jak by kolizi vyřešil a následně se mu ukáže správné řešení, včetně odkazu na dané pravidlo. Můžete si vybrat dle obtížností, dle počtu lodí v kolizi, dle místa na trati (start, cíl, bóje, stoupačka).

Samozřejmě jsou zde uvedena kompletní psaná pravidla jachtingu.

Adresa stránek 

http://game.finckh.net/indexcze.htm

Pokud si nebude vědět rady, napište nebo zavolejte. Prosím, na několik základních pravidel se podívejte, bude se nám lépe závodit a budeme si to více užívat.

Děkuji panu Janu Hykovi za vytvoření těchto stránek, kde můžete vzájemně komunikovat.

Zdeněk Pavlíček CZ112

t.č. 728 259 218

 

Categories:

Tags:

No responses yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.