Ostřílení borci vědí a ostatní na to dříve či později přijdou.

Plachty, jejich tvar, profil a nastavení jsou klíčem k úspěchu. Jsou „motorem“ plachetnice.

Většina z nás se, ve své „kariéře“ RC plachetničkářů, prodírala problematikou jaké plachty na svůj model osadit. Od plochých plachet z rozličných – obvykle nevhodných – materiálů, přes vlastní výrobu profilovaných plachet – kdo zkusil, ví, že to není žádná sranda -, až po nákup kvalitních lepených plachet od renomovaných výrobců. (tuším, že v současné době jsou v Evropě 2 až 3).

Dostupnost takových plachet, a občas i jejich kvalita, byly a stále jsou problematické. Šest, a někdy i více měsíců čekací doby, nehledě na sem tam i jazykovou barieru, činilo z plachet „nedostatkové zboží“.

Ve snaze popsanou situaci zlepšit, začala v říjnu loňského roku firma Hacker Model Production a.s. pracovat na vývoji technologie tváření MYLARu – obvyklého a kvalitního materiálu pro výrobu plachet. Přes opakovaná ujištění mnoha prvovýrobců (MYLAR je pouze jedním z řady obchodních názvů pro totožnou folii), že folie je ze své podstaty netvářitelná, se na počátku tohoto roku podařilo najít postup, jak tu „vzdorovitou potvoru“ přivést k rozumu. Během několika dalších měsíců spatřilo světlo světa unikátní jednoúčelové zařízení na němž se nyní plachty vyrábějí.

Zařízení bylo primárně určeno k výrobě plachet pro kategorii RG65 a na jejich velikost je koncipována i výrobní platforma. Pro testy použitelnosti  jsme však zvolili plachty pro kategorii Micro Magic. Jsou předepsaného tvaru a velikosti, a lze tak snadno ověřit jejich „konkurenceschopnost“

V prvních dnech července proběhly předvýrobní testy, a po drobných úpravách byly první plachty na světě.

Nastal čas na ostrý test. Nevděčné úlohy alfa testera se ujal Standa Šereda. V extrémně krátké době od obdržení první sady plachet je osadil a otestoval. Naše nejistota, zda se tvářené plachty budou na vodě chovat stejně, jako ty lepené se rozplynula. Jak první test ukázal, drží dokonale profil i ve velmi silném poryvovém větru (odhadovaná síla větru v poryvech byla 8-10m/s). Při změně náklonu lodi (levobok – pravobok) ochotně profil převracejí.

Video z testu: https://youtu.be/iTSlyqvQSyE

V tomto okamžiku je ještě předčasné tvrdit, že nastal soumrak lepených plachet. Faktem však je, že v krátké době přinese firma Hacker Model Production a.s. na trh kvalitní, seriově vyráběné plachty s přesně definovaným profilem, které nebudou stiženy problémy, jež nutně provázejí ruční výrobu – co kus, to originál.

Během příštích týdnů budou probíhat další testy. Budeme optimalizovat tloušťku folie, koncepci výztuh a také přijdou na řadu plachty B a C.

Závěrem se sluší poděkovat těm z vás, kteří nám byli v popsané cestě rádci, pomocníky i kritiky.

Takže kromě Standy Šeredy patří nezanedbatelný dík Aleši Pokornému, který nám byl, svým osobitým způsobem, rádcem a pomocníkem. V pozadí projektu, avšak s významným přínosem, se pohyboval Ivoš Michal.

Díky vám chlapci.

 

JH CZE134

 

 

Categories:

Tags:

No responses yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.