v uplynulých letech jsme touto dobou byli lehce za polovinou sezony. Letos, jak je z kalendáře vidět, se sezona teprve správně rozjíždí. Od počátku září do poloviny října takřka není v kategoriích RG65 a Micro Magic volný víkend. Doufejme tedy, že se, i v době nejisté, povede všechny akce uspořádat.

Akcí, která se z obvyklého rytmu poněkud vymyká je společné „Neoficielní německé a švýcarské mistrovství RG65“ ve Steckbornu – Švýcarsko ve dnech 11. – 13. září 2020 (najdete v kalendáři). Závody navazují na loňské iDM (Inofizielle Deutsche Meisterschaften) pořádané v Lipsku.

Jak se zdá, můžeme pozorovat celoevropský trend návratu k podstatě RC jachtingu jako hobby. Tedy bez kurately národních svazů, v nichž si malinkatí úředníčci kurýrují své komplexy, kde se úzkým skupinkám tzv. „reprezentantů“ udílejí milionové prebendy, a kde panstvo rozděluje drobky ze svého stolu těm, kteří v uctivém hlubokosklonu tleskají jejich výsostem. Těm s vlastní názorem pak – poněkud bezzubě – těch pár drobných, co jim přidělili, zase seberou.

Nebylo by zcela přesné, pokud byste se domnívali, že si opět otírám boty o SMČR. Popsaná praxe totiž – s drobnými národními odlišnostmi – funguje nejen v ČR. Tady můžeme být hrdí na to, jak jsme se dokonale do struktur EU integrovali.

Naštěstí zdravý rozum a preference osobní svobody před stádní organizovaností vítězí. U nás jsou od letošního roku všechny závody rychlostních plachetnic otevřené všem, kdo mají loď příslušné kategorie a propozice závodů ve Steckbornu anoncují otevřenost mistrovství bez ohledu na národnost účastníka.

Tak se mi nějak začíná zdát, že jsme na dobré cestě.

 

Honza Hyk CZE134

Categories:

Tags:

No responses yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.